Terapia depigmentacyjna
Opis zabiegu
Kolor skóry zależy od barwnika – melaniny. Niestety nadmierne nagromadzenie melaniny powoduje powstanie nieestetycznych brązowych lub brunatnych plam (przebarwień). Ciemne plamy zwracają szczególną uwagę, podkreślają obecność innych defektów skóry, tj. rozszerzonych porów, braku jędrności, widocznych zmarszczek. Cera o nierównym kolorycie wygląda na bardziej zmęczoną i traci swój naturalny blask. Miejscami szczególnie narażonymi na wystąpienie przebarwień są przede wszystkim: twarz, dekolt, dłonie, ramiona. Do czynników sprzyjających powstawaniu plam barwnikowych należy naturalny proces starzenia się skóry, będący konsekwencją nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne i zaburzeń w melanogenezie. Terapia depigmentacyjna umożliwia nie tylko skuteczne pozbycie się plam barwnikowych, ale także przywraca skórze gładkość i blask.
Program terapii depidmentacyjnej jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb pacjenta i fototypu jego skóry. Głównym wskazaniem jest eliminacja plam o podłożu hormonalnym (melasma, chloasma) i przebarwień posłonecznych. W skład terapii wchodzą dwa produkty, ich dobór zależy od stanu wyjściowego skóry. Preparaty wykorzystywane w procedurze depigmentacji są skuteczną terapią usuwania plam barwnikowych pochodzenia hormonalnego, jednocześnie przywracają równowagę skórze tłustej i mieszanej, wykazują działanie anti-aging. Produkty służące do terapii depigmentacyjnej zawierają w swoim składzie kwas kojowy, kwas fitowy, arbutynę, palmitynian retinolu, kwas askorbinowy. Zabieg z użyciem tych substancji może być wykonywany o każdej porze roku, choć preferowane są miesiące z mniejszym nasłonecznieniem. Terapia jest odpowiednia do każdego fototypu, rodzaju skóry i niezależnie od wieku pacjenta, wykazuje skuteczność we wszystkich typach przebarwień. Działa szczególnie skutecznie na przebarwienia posłoneczne, melasmę. Reguluje jednocześnie wydzielanie łoju, zwęża pory i stymuluje odnowę kolagenu. Wspomaga leczenia zmian barwnikowych u ludzi młodych (zmiany potrądzikowe), poprawia jakość skóry dojrzałej, niwelując jej defekty.
Czy zabieg jest bolesny?
Po zabiegu wykonanym w gabinecie lekarskim skóra może być zaczerwieniona i bardziej wrażliwa przez okres kilku dni, czasem do końca kuracji. Do 2 dni po zabiegu, w przypadku cery bardzo wrażliwej dłużej może również wystąpić uczucie napięcia i pieczenia.
Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?
Widoczna poprawa wyglądu skóry pojawia się już po tygodniu od rozpoczęcia kuracji. W zależności od typu skóry, leczenie przebiega z różną szybkością. Widoczny efekt leczniczy widoczny jest po miesiącu. Kurację można powtarzać co kilka miesięcy. Nie ma niestety możliwości usunięcia przebarwień w sposób zupełny i permanentny. Konieczna jest zawsze ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ ekspozycja na promienie słoneczne UV może wywołać powstanie nowych przebarwień.
Jak przebiega terapia?
Terapia depigmentacyjna jest zabiegiem lekarskim, ponieważ bardzo istotne jest prawidłowe zaplanowanie i przeprowadzenie terapii oraz indywidualny program leczniczy i pielęgnacyjny. Warunkuje to brak działań niepożądanych oraz skuteczność leczenia przebarwień. Zabieg w gabinecie lekarskim kończy się nałożeniem „maski”, która pozostaje na skórze przez kilka godzin w zależności od rodzaju skóry i typu przebarwień. Dalsze leczenie i pielęgnacja skóry prowadzone jest przez pacjenta samodzielnie w domu, (Hydra Vital Faktor K, ochrona przeciwsłoneczna) według indywidualnego schematu. Jest on korygowany w czasie kuracji trwającej zwykle min. 4-6 tygodni, podczas wizyt kontrolnych w 7., 14. i 30. dniu. Po 24-72 godzinach od nałożenia maski skóra zaczyna intensywnie się łuszczyć. Nie niesie to jednak konieczności izolacji, pozwala na normalne aktywne funkcjonowanie. Zwykle po ok. tygodniu skóra nabiera zdrowego wyglądu, przebarwienia rozjaśniają się lub zaczynają znikać, pory ulegają zwężeniu. Skóra staje się jaśniejsza, bardziej elastyczna, świetlista. Badania wykazują, że u 99% pacjentów dochodzi do redukcji ok. 95% przebarwień, jeżeli leczenie prowadzone jest w sposób właściwy, a czas stosowania kremu do kuracji domowej wydłużony jest do kilku miesięcy.
Zalecenia pozabiegowe
Zalecenia pozabiegowe są indywidualnie dopasowane do pacjenta ze względu na rodzaj jego skóry, charakter przebarwień, wiek, etc. W czasie kuracji zalecany jest krem Hydra Vital Faktor K, a czasem również inne preparaty o charakterze gojącym i łagodzącym ewentualne podrażnienie skóry. Dzięki takiemu postępowaniu pacjent dobrze znosi kurację i nie rezygnuje z codziennej aktywności. Makijaż jest możliwy od następnego dnia po nałożeniu „maski”. W trakcie i po zakończeniu kuracji należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych z faktorem SPF 50. Zaniedbanie tej ochrony może skutkować ponownym powstawaniem plam.
Przeciwwskazania oraz działania niepożądane
Działania niepożądane i powikłania mogą być wynikiem niewłaściwie prowadzonego leczenia. Wśród spotykanych efektów powodujących dyskomfort o różnym nasileniu spotyka się: zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, wzmożone jej napięcie, nasilenie zmian trądzikowych, przebarwienia pozabiegowe u osób nieprzestrzegających ochrony przeciwsłonecznej. Do przeciwwskazań należą: alergie skórne, opryszczka, ciąża i laktacja, infekcje bakteryjne i wirusowe, stany zapalne skóry, nadwrażliwość na światło, skłonność do powstawania bliznowców oraz alergia na składniki preparatów stosowanych podczas kuracji.
Wskazania
Skuteczna terapia usuwania przebarwień głównie posłonecznych, ale również melazmy i innych plam barwnikowych pochodzenia hormonalnego, pozapalnego, rozjaśniania piegów, znamion barwnikowych, ujednolicenia kolorytu skóry dojrzałej. Inne wskazanie to wspomaganie leczenia skóry łojotokowej (regulacja wydzielania łoju, zwężenie porów skóry), poprawa jakości skóry dojrzałej (wzrost napięcia, elastyczności, biorewitalizacja).