Iniekcyjna redukcja tkanki tłuszczowej
Opis zabiegu
Adipocytoliza to niechirurgiczna alternatywa liposukcji, równie skuteczna, ale pozbawiona negatywnych skutków związanych z zabiegiem operacyjnym, niewyłączająca pacjenta z życia codziennego. To nowoczesne rozwiązanie medycyny estetycznej, które pozwala na bezoperacyjną redukcję tkanki tłuszczowej i modelowanie sylwetki.
Iniekcyjna redukcja tkanki tłuszczowej to jedyny zarejestrowany na świecie preparat, służący do iniekcyjnego usuwania tkanki tłuszczowej w mechanizmie całkowitego niszczenia komórek tłuszczowych, czyli adipocytolizy. W przeszłości do chemicznej redukcji tkanki tłuszczowej używano roztworu fosfadylocholiny, niewłaściwie nazywając ten proces „lipolizą iniekcyjną”. Iniekcyjna redukcja tkanki tłuszczowej podaje się nową, bezpieczną techniką iniekcyjną – intralipoterapią, która uznana została za najbezpieczniejszą technikę iniekcyjną w redukcji tkanki tłuszczowej.
Zabieg można przeprowadzić w okolicy: konturu żuchwy, podbródka, tzw. „bawolego karku”, brzucha, bioder, pośladków, tzw. „bryczesów”, kończyn górnych, zewnętrznej powierzchni ud, kolan, fałd na plecach poniżej żeber, ginekomastii męskiej, tłuszczaków. Najlepsze efekty estetyczne uzyskuje się u pacjentów z optymalną masą ciała i tzw. lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej lub u osób z lekką nadwagą – zwłaszcza w takich okolicach, które pomimo stosowanej diety i ćwiczeń nie ulegają redukcji. Adipocytoliza może być również uzupełnieniem modelowania ciała po wykonaniu liposukcji chirurgicznej.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg intralipoterapii praktycznie jest niebolesny i nie wymaga znieczulenia. Gwarantuje to odpowiednia technika. Preparat podaje się bezpośrednio do tkanki tłuszczowej w środkową cześć fałdu. Zazwyczaj są to dwie iniekcje. Mała ilość wkłuć ogranicza doznania bólowe, zmniejsza ryzyko siniaków i uszkodzeń skóry.
Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?
Pierwsze oczekiwane efekty zabiegu są widoczne po około dwóch tygodniach. Po zabiegu pacjent wraca od razu do codziennej aktywności. Optymalne rezultaty uzyskuje się po 2-6 zabiegach i są one trwałe o ile nie nastąpi wzrost masy ciała.
Jak przebiega terapia?
Liczba zabiegów uzależniona jest od grubości tkanki tłuszczowej oraz oczekiwanych efektów. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów zaleca się wykonanie od dwóch do sześciu zabiegów powtarzanych co 2 tygodnie. Adipocytolizę większych partii ciała wykonuje się etapowo, ponieważ nie jest wskazane jednorazowe zastosowanie dużej ilości preparatu. Zaraz po zabiegu możliwe jest odczuwanie lekkiego swędzenia, pieczenia lub tkliwości miejsca poddanego iniekcji. Są to efekty świadczące o skuteczności i działaniu podanego roztworu. W ciągu kolejnych dni widoczne może być zaczerwienienie i obrzęk. Skóra jest lekko bolesna i tkliwa. Jest to normalna reakcja po i ustępuje samoistnie. Efekt końcowy wiąże się z uzyskaniem „odchudzonego” rejonu ciała o gładkiej, jednolitej powierzchni i niezmienionej skórze nad miejscem poddanym zabiegowi.
Zalecenia pozabiegowe
W ciągu kilku dni po zabiegu nie zaleca się wykonywania jakichkolwiek technik masażu okolicy poddanej iniekcji. Proponuje się dietę lekkostrawną i niskotłuszczową oraz picie większej ilości wody.
Przeciwwskazania oraz działania niepożądane
Przeciwwskazaniami są: ostre choroby nerek i wątroby, cukrzyca, choroby tarczycy, stałe stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, choroby autoimmunologiczne, ostre infekcje, znaczna otyłość (BMI>30), nadwrażliwość na jeden ze składników preparatu, ciąża oraz okres karmienia piersią.
Wskazania
Lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej oraz modelowanie konturów ciała.