Toksyna botulinowa
Opis zabiegu
Oznaki starzenia się, widoczne zwłaszcza w wyglądzie zewnętrznym, wpływają na sposób w jaki ludzie postrzegają siebie, oraz na interakcje z otaczającym ich światem. Procesowi starzenia towarzyszy powstawanie dwóch typów zmarszczek: zmarszczek dynamicznych (mimicznych), spowodowanych nadmierną aktywnością mięśni. Do nich należą m.in. tzw. „zmarszczki lwie” lub glabelarne/ międzybrwiowe, tzw. „kurze łapki” – zmarszczki wokół oczu, czy tzw. „linie palacza” – zmarszczki wokół ust. Drugi rodzaj zmarszczek to zmarszczki statyczne, związane z utratą pierwotnej objętości skóry, jej wiotczeniem, często spotęgowane siłą grawitacji. Należą do nich bruzdy nosowo-wargowe, opadające kąciki ust, zmarszczki okolicy dolnej 1/3 części twarzy, szyi i dekoltu, w okolicy uszu, łokci, kolan, pępka, grzbietu dłoni.
Zmarszczki mimiczne są skutkiem zagniatania się skóry w wyniku aktywności mięśni mimicznych. Kiedy się śmiejemy, marszczymy brwi, skupiamy lub mrużymy oczy, mięśnie kurczą się, powodując formowanie się zmarszczek i linii. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, zmarszczki zaczynają się pogłębiać i pozostają na stałe obecne na twarzy.
Zmarszczki można korygować wstrzykując produkty wypełniające lub środki lecznicze, takie jak toksyna botulinowa. Niewielkie dawki toksyny botulinowej wstrzykiwane są pod skórę do mięśni poddawanych zabiegowi w celu ich kontrolowanego rozluźnienia i w efekcie zredukowania zmarszczek. Substancja ta, miejscowo i odwracalnie, blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, umożliwiając rozluźnienie, relaksację mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje nerwowe – takie jak wrażliwość skóry na dotyk – nie ulegają zmianie.
Toksyna botulinowa będąc naturalnym oczyszczonym białkiem jest stosowana w celach estetycznych od ponad 20. lat. Jeszcze dłuższa tradycja wiąże się z jej wykorzystaniem w neurochirurgii, pediatrii i okulistyce. Badania kliniczne wykazują, że zastosowanie toksyny boutlinowej wpływa korzystnie na samopoczucie pacjentów, wydłuża okres remisji u osób cierpiących na depresję, zmniejsza częstotliwość tzw. napięciowych bólów głowy. Najważniejszym oczekiwanym rezultatem estetycznym jest redukcja zmarszczek mimicznych i poprawa wyglądu twarzy, która wydaje się być mniej zmęczona, mniej smutna, zrelaksowana i pogodna. Zlikwidowanie zmarszczek mimicznych zapobiega permanentnemu zagniataniu się skóry w czasie nadmiernego skurczu mięśni, co przeciwdziała utrwaleniu się bruzd, wygładza skórę, czyni ją bardziej napiętą. Odpowiednie techniki stosowane w obszarze wszystkich trzech pięter twarzy zapewniają efekty zbliżone do liftingu operacyjnego: podniesienie opadających powiek, uniesienie brwi, podniesienie czubka nosa i w efekcie poprawa jego kształtu, zlikwidowanie marszczenia się nosa, zwężenie nozdrzy – efekt węższego i mniejszego nosa, zlikwidowanie pionowych linii wokół ust i w konsekwencji delikatne uwypuklenie warg, poprawa wyglądu brody, „wygładzenie” konturu żuchwy, poprawa wyglądu szyi oraz dekoltu.
Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg polega na wykonaniu kilku małych iniekcji. Towarzyszy temu minimalny dyskomfort, który można zminimalizować przez zastosowanie zimnego okładu. Nie ma potrzeby stosowania specjalnego znieczulenia skóry.
Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?
Pierwsze oznaki działania toksyny botulinowej widoczne są po 2-3 dniach po zabiegu. Ostateczny efekt uzyskiwany jest po 7-10 dniach i jest zawsze okresowy. Utrzymuje się około 4. miesięcy. Termin następnego zabiegu jest uzależniony od czasu trwania efektów poprzedniej terapii i zaistniałych wskazań.
Jak przebiega terapia?
Toksyna botulinowa przechowywana jest w postaci sproszkowanej. Lekarz rozpuszcza proszek w roztworze soli fizjologicznej. Po uzyskaniu właściwego stężenia roztworu, lekarz nabiera odpowiednią ilość preparatu do strzykawki, a następnie po dezynfekcji skóry (oraz oznaczeniu miejsc iniekcji), dokonuje wstrzyknięć w kilka punktów, w obrębie każdego z mięśni odpowiedzialnych za tworzenie zmarszczek mimicznych.
Relaksacja mięśni i ich odprężenie powoduje, że zmarszczki w tej okolicy po prostu nie powstają. Zabieg trwa krótko i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W jego trakcie lekarz może schładzać miejsca iniekcji zimnym okładem. Po zabiegu można wrócić do codziennych obowiązków, przestrzegając zaleceń lekarskich. Ważne jest, aby toksyna botulinowa była aplikowana przez doświadczonego lekarza, który ma pewność co do ilości oraz miejsca podania preparatu. Tylko dokładna i fachowa aplikacja zapewni pacjentowi uzyskanie naturalnego wyglądu.
Zalecenia pozabiegowe
Zaraz po iniekcji należy unikać nakładania makijażu. W dniu zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego (np. wizyty w siłowni, zajęć fitness), z zabiegów kosmetycznych i masaży twarzy, narażenia na wysoką temperaturę (sauna, solarium) i lotu samolotem.
Przeciwwskazania oraz działania niepożądane
Należy poinformować lekarza o przebytych lub istniejących chorobach oraz o przyjmowanych lekach. Skutki uboczne obserwowane po zastosowaniu toksyny botulinowej objawiają się przeważnie jako reakcje w miejscu wstrzyknięcia, np. ból, dyskomfort, szczypanie lub zasinienie. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić: ból głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia ruchu gałki ocznej, zawroty głowy, opadanie powiek. Znane działania niepożądane wynikają z braku umiejętności i doświadczenia osoby wykonującej zabieg, dlatego należy wybierać osoby z dużym doświadczeniem. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są: ciąża i okres karmienia piersią, nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, uogólnione zaburzenia funkcji mięśni i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (np. miastenia, miopatie, zespół Eaton Lamberta, stwardnienie boczne zanikowe), leczenie antybiotykami z grupy aminoglikozydów lub spektromycyny, infekcje lub stan zapalny w miejscu wstrzyknięcia.
Wskazania
Wskazania do zastosowania toksyny botulinowej: zmarszczki mimiczne twarzy: poziome linie na czole, „zmarszczki lwie” – między brwiami, „zmarszczki palacza” – prostopadłe linie wokół ust, „kurze łapki” – zmarszczki wokół oczu, „zmarszczki zajęcze” – na bocznej stronie nosa, tzw. „kamienista broda” – złagodzenie naprężenia mięśnia bródkowego. Wśród wskazań znajdują się również: nisko położone brwi, nos haczykowaty – opadnięty koniuszek nosa, szerokie nozdrza, nierówny kontur żuchwy wynikający z nadmiernego napięcia mięśnia szerokiego szyi, „sznury przednie i boczne szyi”, zmarszczki dekoltu, a także leczenie nadmiernego pocenia ciała (pachy, dłonie, stopy, plecy, brzuch), twarzy i głowy.