Peelingi lekarskie
Opis zabiegu
Peelingi lekarskie to rodzaj kontrolowanej dermabrazji chemicznej zachodzącej na poziomie naskórka i skóry właściwej. W wyniku zabiegu z użyciem jednego lub kilku środków złuszczających, powstaje kontrolowane „uszkodzenie” tkanek, a po jego „wygojeniu” – regeneracji, odbudowie – zmniejszają się lub znikają kosmetyczne defekty tj. przebarwienia, zmarszczki, rogowacenia posłoneczne, powierzchowne blizny. Dzięki zabiegowi pobudzone zostają procesy naprawcze i regeneracyjne w niżej położonych warstwach skóry. Peelingi są metodą wspomagającą leczenie niektórych chorób dermatologicznych, problemów skóry o znaczeniu estetycznym. Przywracają skórze zdrowy i młody wygląd. Są dobrą metodą uzupełniającą leczenie trądziku młodzieńczego i trądziku wieku dojrzałego, zmian potrądzikowych, łojotoku, zaburzeń pigmentacji i uszkodzenia posłonecznego skóry, rozstępów, blizn. Peelingi odbudowują skórę starzejącą się, spłycają zmarszczki, zwężają poszerzone pory, poprawiają napięcie i elastyczność skóry, redukują przebarwienia, poprawiają strukturą skóry.
Kuracje opracowane są indywidualnie w zależności od potrzeb i oczekiwań, a także pod kątem różnych problemów natury estetycznej. Wybór właściwego preparatu uzależniony jest od wielu czynników, np. fototypu i rodzaju skóry, zaawansowania procesu starzenia się, kondycji skóry, rodzaju i nasilenia problemu dermatologicznego, który chcemy rozwiązać.
Peelingi działając na poziomie skóry właściwej i naskórka regenerują i odbudowują włókna kolagenowe i elastynowe, poprawiają sprężystość oraz napięcie skóry, wygładzając jej powierzchnię. Peelingi spłycają blizny i rozstępy, złuszczają naskórek, wpływają na równomierne rozłożenie melaniny poprzez normalizację melonogenezy, redukują produkcję sebum, poprawiają kondycję skóry łojotokowej, nawilżają skórę suchą, zwężają pory, poprawiają barwę skóry, czyniąc ją młodszą, zdrowszą i pełną blasku.
W zależności od penetracji w głąb skóry peelingi dzielimy na: powierzchniowe – działają na poziomie naskórka i powodują delikatne złuszczanie, średniogłębokie – obejmują naskórek i warstwę brodawkowatą skóry właściwej, głębokie – sięgają warstwy siateczkowatej, wywołują wyraźne złuszczenie.
Peelingi lekarskie dobiera lekarz po konsultacji pacjenta, oceniając stan skóry.
Peeling migdałowy – ma działanie antybakteryjne i odbarwiające, wykorzystywany jest w leczeniu trądziku, w terapii przebarwień i fotoagingu. Peeling kwasem migdałowym daje efekty widocznej poprawy płytkich zmarszczek, rozjaśnienia nieregularnych przebarwień i poprawia jakość skóry. Może być stosowany w trądziku grudkowo-krostkowym, nawet w okresie zaostrzenia, ponieważ wykazuje właściwości bakteriobójcze.
Peeling glikolowy – to peeling zwalczający efekty procesu starzenia się skóry. Posiada właściwości złuszczające, eliminuje zaskórniaki, zwiększa syntezę kolagenu, elastyny, redukuje zmarszczki, łagodzi objawy trądziku, obkurcza pory, usuwa przebarwienia, poprawia nawilżenie skóry oraz odbudowuje barierę ochronną naskórka, nadaje skórze blasku i wygładza drobne zmarszczki.
Peeling salicylowy – kwas który ma za zadanie odnowić, oczyścić i rozjaśnić skórę, spłycić drobne zmarszczki i zwężyć pory. Sprawia, że skóra lepiej absorbuje inne aktywne składniki oraz jest lepiej nawodniona. Reguluje łojotok, działa bakteriostatycznie, keratolicznie i nawilżająco.
Peeling kwasem pirogronowym – redukuje warstwę rogową naskórka, działa bakteriostatyczne, reguluje wydzielanie łoju i działa przeciwzaskórnikowo, a na poziomie skóry właściwej stymuluje powstawanie kolagenu, co odmładza skórę.
Yellow peel – to peeling złożony, o wszechstronnym zastosowaniu i w zależności od sposobu wykonania – różnej penetracji. Intensywność jego działania można dostosować indywidualnie do rodzaju problemów skórnych. Najczęstsze wskazania to: blizny potrądzikowe, zaburzenia łojotokowe, drobne zmarszczki i zmiany posłoneczne, wiotkość skóry, przebarwienia.
Peeling Easy Peel – jest to mieszanka kwasu trójchlorooctowego, askorbinowego i cytrynowego. Złuszczanie jest progresywną terapią odmładzającą, likwidującą przebarwienia, wspomagającą leczenie trądziku i jego pozostałości oraz dającą efekt spektakularnego napięcia skóry.
Peeling kwasem TCA, czyli kwasem trójchlorooctowym – ma działanie złuszczające, może penetrować powierzchownie i głęboko. Powierzchowne złuszczanie napina skórę i wspomaga leczenia trądziku, głębokie – złuszcza skórę, spłyca blizny i redukuje przebarwienia.
Peeling kwasem azelainowym – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyoksydacyjnie. Zmniejsza rumień, redukuje łojotok i poprawia jakość skóry tłustej. Wyrównuje koloryt skóry, redukuje nadmierne rogowacenie. Zalecany w zapalnym i niezapalnym trądziku różowatym, pospolitym, łuszczycy, zapaleniu mieszków włosowych, w problemach cery naczynkowej oraz przebarwieniach.
Peeling M.E.L.A. 3 – Silne połączenie składników aktywnych ( PH-DVC, kwas salicylowy, kwas fitynowy, kwas migdałowy, kwas laktobionowy, azeloglicyna) wyjątkowo wkomponowanych w bazę gliny dzięki czemu penetracja substancji czynnych jest równomierna i niezwykłe szybka. Najbardziej odpowiedni w walce z plamami i przebarwieniami (przebarwienia wywołane działaniem światła UV, melasma, ostuda,zaburzenia w produkcji melaniny, przebarwienia pozapalne, hormonalne, starzeniowe) wszystkich rodzajów skóry. Jest to najlepsze rozwiązanie pozbycia się wszelkiego rodzaju przebarwień niezależnie od fototypu skóry.
Zabieg PRX-T33 – to nowa metoda chemicznej biorewitalizacji skóry, dedykowany pacjentom, którzy chcą uniknąć łuszczenia skóry po zabiegu. PRX-T33 jest nieablacyjną stymulacją chemiczną skóry właściwej, czyli biorewitalizacją bez igieł. Zwiększa efektywność wszystkich innych zabiegów gabinetowych, wykonanych w tej samej sesji. PRX-T33 łączy kwas trójchlorooctowy, nadtlenek wodoru w bardzo niskim stężeniu oraz 5% kwas kojowy w zrównoważonym stężeniu. Kwas trójchlorooctowy bez uszkodzenia skóry, stymuluje czynniki wzrostu fibroblastów, które dzięki nadtlenkowi wodoru mają większe powinowactwo do specyficznych receptorów. Z kolei kwas kojowy ma działanie rozjaśniające. Zalecane jest łączenie tego zabiegu z innymi metodami medycyny estetycznej jak: mezoterapia lub osocze bogatopłytkowe.
RETINO BOOSTER – to zabieg dwufazowy, łączący peeling chemiczny (15% witaminy C + 15% kwasu cytrynowego, Ph=1,7) z aktywną maską zawierającą kompleks retinol + retinyl retinoate. Celem zabiegu jest dostarczenie skórze jak największej ilości jedynej biologicznie aktywnej postaci retinoidów – kwasu retinowego, rozjaśnianie i wyrównanie kolorytu skóry przy jednoczesnym minimalnym podrażnieniu skóry. Zabieg dedykowany jest osobom z widocznymi oznakami starzenia się skóry, niedoskonałościami skóry, oraz w celu pobudzenia odnowy komórkowej skóry, rozjaśnienia, wyrównania kolorytu skóry i przywrócenia promiennego wyglądu.
ACNELAN – to intensywny zabieg profesjonalny, przeznaczony do terapii skóry trądzikowej i łojotokowej. Kluczowym składnikiem aktywnym w metodzie Acnelan jest m. acne complex – innowacyjny kompleks substancji aktywnych na bazie kwasu salicylowego, kwasu szikimowego, kwasu migdałowego i sodium lepargilate, które razem z wyjątkowym kompleksem bexaretinylu gwarantują unikalne, synergiczne działanie na różne czynniki wywołujące trądzik oraz jego skórne następstwa, takie jak blizny i przebarwienia pozapalne. Efektem działania danych składników aktywnych jest normalizacja pracy gruczołów łojowych, złuszczenie naskórka i odblokowanie ujść mieszków włosowych (porów). Zaleca się wykonanie 3 zabiegów w odstępach czasowych 15-21 dni. Decyzję co do częstotliwości zabiegów podejmuje lekarz w zależności od stopnia wrażliwości skóry pacjenta. Innowacyjne rozwiązanie Acnelan bazuje na połączeniu intensywnego, profesjonalnego zabiegu i kuracji przy użyciu kompleksowej gamy specjalistycznych produktów do użytku domowego. Specjalnie dobrane składniki aktywne preparatów do stosowania w domu uzupełniają i utrwalają efekty zabiegów wykonanych w gabinecie lekarskim, gwarantując szybką, skuteczną i wieloczynnikową redukcję zmian trądzikowych, blizn i przebarwień pozapalnych.
INNO-EXFO ULTIMATE EYE CORRECTOR– intensywny regenerujący zabieg pod oczy.
Inno-Exfo Ultimate Eye Corrector to głęboka odbudowa i regeneracja tkanek, działanie przeciwstarzeniowe, rozjaśnienie i poprawa jędrności skóry.
Peelingi złożone – zawierają różne kwasy w połączeniu, np. z antyoksydantami, substancjami wspomagającymi złuszczanie, co potęguje i wspomaga ich działanie na skórę twarzy i ciała (spłycanie zmarszczek, rozstępów, blizn, rozjaśnianie przebarwień, głęboka regeneracja, leczenie trądziku).
Większość peelingów zawiera w swoim składzie m.in. alfa- (AHA) i beta- (BHA) hydroksykwasy, retinol, kwas trójchlorooctowy (TCA). AHA – w zależności od stężenia wykazują właściwości nawilżające, delikatnie złuszczają warstwę rogową naskórka, regenerują skórę. Posiadają właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu zmniejszają efekty uszkodzenia tkanek spowodowane działaniem wolnych rodników. Połączenie AHA z retinolem (pochodne wit. A.) o silnych właściwościach naprawczo-regeneracyjnych, intensyfikuje działanie alfahydroksykwasów.
Czy zabieg jest bolesny?
Peelingi nie są zabiegami bolesnymi. W czasie aplikacji substancji chemicznej, w zależności od wrażliwości skóry i stężenia preparatu, może być odczuwany różnie nasilony dyskomfort w postaci pieczenia i świądu. Czasem pojawia się rumień. W większości przypadków peelingi są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów i nie dają negatywnych odczuć w czasie zabiegu.
Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?
Efekt zabiegu zależy od rodzaju peelingu (powierzchniowy, średniogłęboki, głęboki) i nasilenia problemu dermatologicznego, który należy rozwązać przy pomocy tej metody. Niektóre peelingi wykonywane są jednorazowo, inne wymagają serii kilku zabiegów, a ostateczny efekt widoczny jest po około 2 tygodniach od zakończenia kuracji. W planowaniu terapii zaleca się często zastosowanie kilku metod, np. peeling wraz z mezoterapią, Skin Booster, Dermapen, kwasem hialuronowym, toksyną botulinową, radiofrekwencją, lampą LED). Ostateczny efekt widoczny jest po zakończeniu serii zabiegów, których harmonogram ustala indywidualnie lekarz.
Jak przebiega terapia?
Większość peelingów nie wymaga specjalnego przygotowania skóry. Lekarz może niekiedy zalecić pacjentowi kurację farmakologiczną przed zastosowaniem peelingu i czasem w okresie popeelingowym. Różne peelingi obejmują przeprowadzenie kilku różnych etapów: przygotowania skóry do zabiegu, samej aplikacji preparatu, długości tej aplikacji, sposobu usunięcia substancji chemicznej lub jej neutralizacji, zastosowania środków po peelingu i zaleceń pozabiegowych dotyczących pielęgnacji skóry w warunkach domowych. Najczęściej wykonuje się kilka zabiegów (4-6) w odstępach od 1-3 tygodni, dwa razy w roku – najlepiej w porze o umiarkowanym nasłonecznieniu, albo w okresie, kiedy możemy chronić się przed intensywnym słońcem. Złuszczanie naskórka od bardzo drobnego do tzw. płatowatego pojawia się najczęściej 2-3. dnia i utrzymuje kilka dni.
Zalecenia pozabiegowe
Po zabiegach z zastosowaniem peelingów należy pamiętać o stosowaniu preparatów przyspieszających regenerację naskórka, nawilżających i chroniących przed promieniowaniem UV.
Przeciwwskazania oraz działania niepożądane
Alergie, niektóre choroby skóry, liczne brodawki i znamiona, opryszczka, poparzenie słoneczne, uszkodzenie skóry mechaniczne i w wyniku działania innych terapii stosowanych w medycynie estetycznej, stosowanie niektórych leków, ciąża i okres karmienia piersią. Względnym przeciwwskazaniem jest planowana ekspozycja na promieniowanie UV, gdyż przez 3 tygodnie po zabiegu należy unikać słońca i używać filtrów np. SPF 50.
Działania niepożądane mogą być wynikiem zbyt głębokiej penetracji peelingu, braku odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu i braku przestrzegania zaleceń popeelingowych – głównie braku stosowania filtrów przeciwsłonecznych o wysokiej fotoprotekcji.
Wskazania
Trądzik młodzieńczy i zmiany potrądzikowe, trądzik różowaty, zmiany łojotokowe skóry, łojotokowe zapalenia skóry, przebarwienia, objawy starzenia się skóry, drobne zmarszczki, utrata jędrności i elastyczności, rozstępy, blizny, fotouszkodzenie, „skóra palaczy”, odświeżenie skóry, poprawa jej struktury i kolorytu, zaburzenia nawilżenia.
Sprawdź nasze artykuły
Witaminy – amunicja w walce o przedłużenie młodości
Skóra a hormony – czy wygląd skóry może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych?