Zadzwoń, uzyskaj informację

+48600333433
+48607382930

Mezoterapia

admin

In Zabiegi Posted

Opis zabiegu

Jest stosowana w medycynie od lat 70. Polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczych bezpośrednio w skórę. Dobór stosowanego preparatu zależy od rodzaju problemu, który można rozwiązać przy pomocy małych, płytkich iniekcji. Metoda ta służy do biorewitalizacji i przywracania gęstości skóry dojrzałej okolic twarzy, szyi, dekoltu i pozostałych partii ciała. Warto wspomnieć o szczególnie delikatnej okolicy oczu, gdzie mezoterapia służy do poprawy jakości powiek górnych i dolnych. Zabieg powoduje wygładzenia drobnych zmarszczek poprzez stymulację produkcji nowych komórek skóry. Wzmacnia elastyczność skóry poprzez indukcję syntezy kolagenu i elastyny. Nawadnia suchą skórę i pomaga jej utrzymać optymalną równowagę. Do iniekcji stosowany jest czysty kwas hialuronowy lub koktajle zawierające kwas hialuronowy wzbogacony lub zawieszony w kompozycji innych aktywnych składników, takich jak witaminy, sole mineralne i aminokwasy. Zapewniają one dodatkową skuteczność substancji leczniczej w działaniu antyoksydacyjnym, długotrwałym, głębokim nawilżeniu, przyspieszeniu regeneracji komórek skóry – w jej odmłodzeniu w sposób naturalny.

Mezoterapia poprawia jakość skóry trądzikowej i z rozszerzonymi porami. Powoduje spłycenie blizn potrądzikowych. Redukuje i zapobiega drobnym zmarszczkom, tworząc nowe komórki skóry. Skutecznie redukuje komórki tłuszczowe pobudzając procesy spalania tkanki tłuszczowej. Poprawia mikroukrwienie, działa detoksykacyjnie i wygładzająco. Jest metodą wspomagającą leczenie cellulitu, ponieważ działa nie tylko na skórę ale również na tkankę podskórną. Może być stosowana na wszystkie partie ciała, w tym w okolicy kolan, łokci, na wewnętrznej powierzchni ramion i ud, na brzuchu zwłaszcza u kobiet po ciąży lub po przebytych terapiach odchudzających. W połączeniu z innymi metodami redukcji zmarszczek i cellulitu przynosi bardzo dobre rezultaty przywracając jędrny, sprężysty wygląd ciała. Mezoterapia sprawia, że skóra staje się jaśniejsza i pełna zdrowego blasku. Redukuje przebarwienia skórne i wygładza koloryt cery. Działa również regenerująco przy wypadaniu włosów i łysieniu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Wspomaga odrastanie włosów, poprzez rewitalizację cebulek włosowych i stymulację krążenia. Zapobiega problemom skóry głowy oraz zwiększa gęstość i grubość włosów. Stymuluje i wzmacnia cebulki włosa. Nawilża i odżywia włosy oraz skórę głowy. Spektakularne rezultaty uzyskuje się przy łączeniu zabiegu mezoterapii z terapią dwutlenkiem węgla. Karboksyterapia to kontrolowane zastosowanie medycznego dwutlenku węgla (CO2) w celu poprawy krążenia w tkankach, przyspieszenia metabolizmu, redukcji tkanki tłuszczowej, stymulacji fibroblastów do produkcji nowego kolagenu, a także tworzenia nowych naczyń włosowatych. Połączenie tych dwóch technologii w czasie jednej sesji zabiegowej to zupełnie nowa, dająca w krótkim czasie wyjątkowo dobre rezultaty metoda o szerokim spektrum wskazań. Stosowana również w terapii leczenia problemów skóry owłosionej i profilaktyki wypadania włosów.

Mezoterapie skóry głowy wskazana jest w przypadku wypadania włosów na skutek: łysienia androgenowego, plackowatego, w wyniku stosowania źle zbilansowanej diety (niewłaściwe kuracje odchudzające), zaburzeń mikrokrążenia w skórze głowy, zmian hormonalnych po okresie ciąży czy laktacji. Jest metodą zaradczą w przypadku włosów słabych i wymagających silnego odżywienia, a także w przypadku sezonowego przerzedzania się włosów.

Czy zabieg jest bolesny?

Mezoterapia jest zabiegiem dobrze tolerowanym przez pacjentów i w wielu przypadkach nie wymaga specjalnego znieczulenia. W celu zminimalizowania dyskomfortu związanego z nakłuciami można powierzchownie znieczulić skórę kremem Emla lub zastosować znieczulający spray.

Kiedy widoczny jest efekt? Jak długo się utrzymuje?

Najlepsze i satysfakcjonujące efekty osiągniemy wtedy, gdy nie poprzestaniemy na jednym zabiegu, lecz poddamy się całej serii zabiegów, najczęściej od 2-6, wykonywanych co 2 tygodnie. W przypadku mezoterapii ciała a zwłaszcza głowy, ilość zabiegów może wzrosnąć do 10. Zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających 1 raz w miesiącu i powtórzenie serii po upływie około 6 miesięcy. Szczególnie dobre efekty uzyskujemy wykorzystując regularność terapii i łączenie ją z odpowiednią pielęgnacją skóry. Skuteczność oraz czas utrzymywania się pozytywnych zmian skóry po mezoterapii zależą od wielu czynników m.in. struktury tkanki skórnej, wieku, trybu życia czy diety. Z reguły efekty cyklu zabiegów widoczne są przez około 5-6 miesięcy. Częstotliwość, z jaką należy powtarzać mezoterapię, to sprawa indywidualna, o której decyduje lekarz.

Jak przebiega terapia?

Mezoterapię można wykonać o dowolnej porze roku. Nie wymaga ona specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. W zależności od celu terapii – odmładzanie skóry, leczenie cellulitu, rozstępów, nadmiernej utraty włosów, zmian potrądzikowych – lekarz po konsultacji z pacjentem ustala schemat terapii, pielęgnacji i zabiegów podtrzymujących efekt kuracji.

Mezoterapia jest zabiegiem lekarskim związanym z naruszeniem ciągłości skóry. Wykonuje się ją techniką licznych, małych nakłuć na różnej głębokości skóry w zależności od wskazań, zwykle na głębokości 2-4 mm z pozostawieniem niewielkiej ilości preparatu np. nieusieciowanego kwasu hialuronowego w postaci mikrogrudki, którą później łatwo rozmasować lub techniką liniową wstrzyknięć pod zmarszczką, lub bardzo powierzchownie – techniką zwaną nappage. W celu zminimalizowania ilości wkłuć zabieg biorewitalizacji można wykonać przy pomocy bardzo cienkiej kaniuli, która zmniejsza ryzyko siniaczków. Technika ta nie mieści się w definicji mezoterapii, ale jest często stosowana w celu wywołania efektu leczniczego w skórze i w tkance podskórnej. Zabieg można wykonać wówczas bez śladów związanych z iniekcją, co pozwala pacjentom natychmiast wrócić do codziennych obowiązków. Jest to technika bezpieczna i pozwala na uzyskanie efektu zagęszczenia i uelastycznienia skóry oraz tkanki podskórnej, dając efekt wypełnienia, lepszego napięcia, nawet miniliftingu. Po iniekcji lekarz wykonuje masaż, rozprowadzając wstrzykniętą substancję i pobudzając krążenie. Ewentualne ślady w postaci małych punkcików lub siniaczków utrzymują się od kilku godzin do kilku dni i łatwo zamaskować je makijażem.

Zalecenia pozabiegowe

Zaraz po zabiegu nie zaleca się nakładania makijażu. Wskazane jest unikanie w dniu zabiegu innych zabiegów kosmetycznych, sauny, wystawiania skóry na działanie promieniowania UV (solarium, słońce), nadmiernego wysiłku fizycznego i korzystania z basenu. Są to tylko ograniczenia względne, podobnie jak w przypadku każdego zabiegu związanego z iniekcjami do skóry.

Przeciwwskazania oraz działania niepożądane

Do przeciwwskazań zaliczyć należy: alergie, uczulenie na składniki preparatu, ciążę oraz okres karmienia piersią, cukrzycę, stany zapalne na skórze, bliznowce, opryszczkę, skórę naczynkową, choroby nowotworowe, choroby tkanki łącznej oraz stosowanie leków przeciwkrzepliwych.
Działania niepożądane związane są głównie z techniką wykonania zabiegu (liczne, drobne iniekcje). Mogą to być małe siniaczki, zaczerwienienia skóry. Rzadko zdarzają się reakcje alergiczne na składniki stosowanych preparatów.

Wskazania

Do wskazań należą przede wszystkim: problemy skóry dojrzałej (zmarszczki, utrata napięcia i elastyczności), profilaktyka starzenia się skóry (biorewitalizacja), inne problemy skóry (twarzy, szyi, dekoltu, ciała): utrata jędrności, pierwsze oznaki starzenia się, odwodnienie, niedożywienie, fotostarzenie, przebarwienia. Mezoterapia znajduje zastosowanie w przypadku: problemów skóry powiek, zmian potrądzikowych (blizny, przebarwienia), utraty kondycji włosów u kobiet i mężczyzn, wypadania włosów np. po ciąży, w okresie menopauzy, w przypadku łysienia androgenowego i plackowatego. Wskazaniem do zastosowania mezoterapii jest również cellulit, rozstępy, wspomaganie leczenia lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej.