Zadzwoń, uzyskaj informację

+48600333433
+48607382930

Medycyna przeciwstarzeniowa

admin

In konsultacje Posted

Medycyna prewencyjna i przeciwstarzeniowa w trosce o zdrowie, młodość i urodę

Wielodyscyplinarne  podejście do profilaktyki starzenia się, walki z jego oznakami i opóźnienia rozwoju chorób z nimi związanych jest przeznaczone do osób w różnym wieku, którym zależy na dobrej kondycji organizmu traktowanego jako całość.

Medycyna Anti-Aging koncentruje swoją uwagę również na młodych, zdrowych i aktywnych ludziach, którzy w sposób świadomy wybiegają w przyszłość, myśląc o profilaktyce starzenia i naprawie jego skutków.

Specjalista medycyny przeciwstarzeniowej pomaga w utrzymaniu młodzieńczego wyglądu w synergii z dobrostanem psychicznym i fizycznym, czerpiąc wiedzę z zakresu endokrynologii, medycyny ogólnej i medycyny anti-aging. Ustala indywidualne programy lecznicze i profilaktyczne, modyfikuje styl życia, dietę, uzupełnia związane z upływem czasu niedobory witamin,  mikro- i makroelementów, a także hormonów. Przynosi to wymierne korzyści metaboliczne, wzmacnia funkcjonowanie całego organizmu, oddziałuje na wiele narządów, poprawia wygląd skóry, samopoczucie i jakość życia w każdej sferze.

Medycyna przeciwstarzeniowa to nowa gałąź medycyny, której celem jest nie tylko wydłużanie życia ludzkiego ale także opóźnianie ujawniania się chorób związanych ze starzeniem oraz warunkowanych genetycznie. Chodzi bowiem o to by żyć dłużej ale też by być zdrowym do najpóźniejszych lat i móc tym długim życiem się cieszyć.

Starzenie jest normalnym procesem, ale wciąż próbujemy zredukować jego konsekwencje zdrowotne. Zasadnicza różnica między medycyną klasyczną a przeciwstarzeniową polega na tym, że medycyna klasyczna zajmuje się rozpoznawaniem już istniejących chorób, ich leczeniem, zaś przedmiotem medycyny przeciwstarzeniowej jest optymalizacja zdrowia i dobrego samopoczucia na każdym etapie życia zanim pojawią się choroby. To nowa koncepcja medycyny, której celem jest wydłużanie i poprawa jakości ludzkiego życia, by było wolne od schorzeń ,zaburzeń i niesprawności. Samuel Ullman Amerykański społecznik pod koniec swojego życia napisał esej pt. „Młodość”, którego cytat brzmi…
„Młodość nie jest okresem w życiu, to stan umysłu…
to wola, wyobraźnia, żywiołowość uczuć, to świeżość głębokich źródeł życia.
Nikt się nie starzeje jedynie z powodu przeżytych lat. Starzejemy się porzucając swe ideały.
Lata mogą pomarszczyć skórę, ale porzucenie entuzjazmu może przysporzyć zmarszczek duszy…:

Zachowanie dobrego, zdrowego wyglądu, żywotności, siły, zdolności, pamięci i dobra jakość życia pomimo upływu lat to właśnie zadanie medycyny przeciwstarzeniowej.

Rodzi się pytanie czy proces starzenia możemy kontrolować i czy możemy uniknąć chorób związanych z wiekiem. Można to próbować osiągnąć m.in. poprzez odwracanie lub hamowanie starzenia się komórek, skuteczne mechanizmy obrony immunologicznej, remodelowanie składu ciała poprzez utratę tkanki tłuszczowej, poprawę pamięci i utrzymanie aktywności mózgowej, prawidłowy orzeźwiający sen, utrzymanie satysfakcjonującej aktywności seksualnej. Po 50 roku życia obserwujemy upośledzenie funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego i związane z tym niedobory licznych hormonów.

Model postępowania obowiązujący w medycynie przeciwstarzeniowej można by przedstawić w formie piramidy, której podstawę stanowi ocena stanu zdrowia i ryzyka schorzeń, kolejny poziom to modyfikacja stylu życia i diety, następny uzupełnianie niedoborów witamin, mikroelementów i hormonów a ostatni – to ostateczność kiedy musimy zastosować leki.

Okazuje się bowiem, że czynniki genetyczne decydują o długości naszego życia jedynie w 20 % a aż w 80 % styl życia, dieta i środowisko w którym żyjemy, czyli w znacznej mierze sami możemy mieć wpływ na to jak długo cieszymy się życiem. Wychodząc od podstaw piramidy należy ocenić ryzyko chorób i aktualny stan zdrowia pacjenta uzyskując szczegółowe dane dotyczące głównych dolegliwości. Ważne jest dokładne zebranie wywiadu medycznego i wywiadu rodzinnego dotyczącego chorób. Kolejny poziom piramidy dotyczy stylu życia. Na tym etapie należy ustalić jak wygląda dieta danej osoby, czy nie występują zburzenia pracy przewodu pokarmowego, nietolerancje pokarmowe czy niedobory żywieniowe. Prawidłowa dieta ma dla medycyny p/starzeniowej fundamentalne znaczenie. Optymalna dieta to dieta z ograniczeniem o 30 procent dowozu kalorii, zawierająca wystarczająco dużo owoców i warzyw, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz białka przygotowanego w niskiej temperaturze . ,Dieta powinna być pozbawiona wszelkich szkodliwych produktów jak cukier, alkohol, kofeina, produkty przetworzone, spalony tłuszcz lub mięso. Powinno się też ograniczyć spożywanie nabiału. Kolejnym elementem istotnym dla zdrowia w kontekście medycyny p/starzeniowej to prawidłowa jakość i długość snu. Bardzo istotna jest aktywność fizyczna oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem. U osób u których poziom stresu jest wyższy obserwuje się zwiększony katabolizm, nasilenie procesów zapalnych, większe stężenie wolnych rodników i zaburzenia stężeń hormonów. Taki przewlekle utrzymujący się stan powoduje przedwczesne starzenie..

Na długość naszego życia mają wpływ : prawidłowa masa ciała, dieta z ograniczeniem nasyconych kwasów tłuszczowych (dieta Okinawa, śródziemnomorska), dostarczanie w odpowiedniej ilości antyoksydantów, wczesne wykrywanie i leczenie nadciśnienia, zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, towarzyskość, sprawność umysłowa, aktywność seksualna i dobry sen. Za czynniki skracające życie uznaje się nadwagę i otyłość, hiperglikemię, hipertrójglicerydemię, nadciśnienie, palenie papierosów, spożywanie 3 lub więcej porcji alkoholu dziennie, niskie wykształcenie i samotność.

Obserwacja długowiecznych populacji dowodzi, że czas życia zależy od uwarunkowań genetycznych oraz od kaloryczności i jakości pożywienia. Powstaje wciąż wiele badań i teorii naukowych próbujących wyjaśnić wpływ diety niskokalorycznej na zwiększenie długości życia, prewencję schorzeń i opóźnienie procesów starzenia. Ograniczenie kalorii poprawia tolerancje glukozy, zmniejsza zawartość tkanki tłuszczowej, obniża poziom LDL i zwiększa HDL cholesterolu.

Najlepiej udokumentowane wydają się badania Davida Sinclair z Uniwersytetu w Harvardzie, który wiąże restrykcyjną dietę z aktywacją białek Sir (Silent information regulator) zwanych sirtuinami czy enzymami długowieczności. Wydaje się, że sirtuiny są odpowiedzialne za genetyczne mechanizmy starzenia i regulują jego szybkość a tym samym długość naszego życia.

Dziś wiadomo, że sirtuiny aktywuje dieta niskokaloryczna a także picie czerwonego wina, które zawiera resweratrol – związek o strukturze i działaniu sirtuiny. Ograniczenie zatem kalorii dostarczanych organizmowi wydaje się najprostszym sposobem znalezienia się w grupie osób długowiecznych.

Dla pełnego obrazu stanu zdrowia i wieku biologicznego należy także określić poziom hormonów, mikroelementów i witamin, stężenie wolnych rodników, kwasów omega 3, 6, 9 oraz markery nowotworowe i zapalne. W przypadkach alergii i nietolerancji pokarmowych należy wykonać testy żywieniowe. Coraz częściej w ocenie ryzyka wielu chorób opieramy się na badaniach genetycznych, które dają nam również wiadomości o odmienności reakcji na leki czy pokarmy u różnych osób.

Posiadając tak bogate dane możemy zalecić suplementację brakujących hormonów, mikroelementów i witamin a na ostatnim szczeblu piramidy leki, jeśli jest to konieczne.

Opisany powyżej model postępowania zgodny z założeniami medycyny przeciwstarzeniowej daje możliwość wnikliwego wglądu w aktualny stan zdrowia badanej osoby, prawdziwy wiek biologiczny i ryzyko chorób, którym można zapobiegać zanim się ujawnią. Medycyna przeciwstarzeniowa nie czeka na ujawnienie się choroby a zapobiega jej wcześniej, nawet już u młodego, zdrowego człowieka, choć nigdy nie jest za późno bowiem w każdym wieku przynosi korzystne efekty. Starość kojarzy się nam z chorobami ,kalectwem, czy pobytem w domu starców, zamiast wycieczkami czy spotkaniem z przyjaciółmi. Stereotypy obowiązujące w naszej kulturze nakazują nam być młodym i sprawnym a starość traktują jako przegraną w walce o’ bycie młodym ‘,z lekceważeniem zamiast szacunku. Brak jest pozytywnego wizerunku starości w naszej świadomości i życiu codziennym. Okazuje się że ludzie pozytywnie odnoszący się do starości żyją średnio 7,5 roku dłużej niż mający negatywne wizje starzenia.

Długość naszego życia zależy w dużej mierze od osobowości i pozytywnego nastawienia do jego kolejnego etapu, jakim jest starzenie. Dłużej żyją ludzie aktywni umysłowo i fizycznie, mający plany i ciekawi świata, co pięknie ilustruje wiersz Mac Arthura:
Jesteś młody tak długo, jak długo jesteś wrażliwy.
Wrażliwy na to co piękne, dobre i wielkie.
Wrażliwy na przesłania przyrody, człowieka i nieskończoność

SPRAWDŹ CZY MASZ NIEDOBÓR HORMONÓW

Umysłowe, emocjonalne i fizyczne dolegliwości związane z ich niedoborem.

– płytki , niespokojny sen
– wybudzanie się w nocy
– trudności z ponownym zaśnięciem
– napięcie mięśni nocą
– zmęczenie , depresja poranna
– trudności w koncentracji / słaba pamięć /
-nadwaga / trudności ze schudnięciem /
– obrzęki / szczególnie twarzy rano /
– uczucie zimna / zimne palce rąk i stóp /
-wpadanie włosów / włosy suche, matowe /
– bóle głowy / migreny /
– sucha skóra /twarzy, łokci, nóg /
– łamliwość paznokci
– wzdęcia brzucha
– zaparcia
– bóle mięśni i stawów rano
– niska odporność na stres
– drażliwość
– silne ataki głodu
– nadmierny apetyt na słone potrawy
– brak apetytu
– skóra twarzy żółto-brązowa lub brązowe przebarwienia na skórze
– mokre dłoni
– brązowe przebarwienie fałdów skóry
– łatwość rozpraszania się
– trudności w skupieniu się
– blada twarz, ostre zmarszczki
– nadmierne pragnienie picia wody lub innych płynów
– częste oddawanie moczu w ciągu dnia
– niskie ciśnienie krwi

U KOBIET

– niskie libido i mniejsza satysfakcja seksualna
– zmniejszona wrażliwość łechtaczki i sutków
– utrata pewności siebie
– brak energii
– obniżona siła i masa mięśniowa
– cellulit
– stałe zmęczenie i depresja
– blada twarz
– małe ostre zmarszczki /powyżej górnej wargi i w kącikach oczu/
– małe zmarszczki na skórze dłoni i ciała
– uderzenia gorąca / szczególnie nocą /
– opadanie piersi, małe piersi
– bolesne stosunki / suchość pochwy /
– nieregularne cykle miesiączkowe
– stałe zmęczenie i depresja
– nadmierne napięcie przedmiesiączkowe z bolesnym obrzmieniem piersi
– nadmierna drażliwość
– menorrhagia / nadmierna menstruacja /
– opuchnięta, czerwona twarz
– obrzęk i bolesność piersi

U MĘŻCZYZN

– niskie libido i zaburzenia erekcji
– uderzenia gorąca
– pocenie się / głównie głowa i klatka piersiowa/
– przewlekłe zmęczenie nasilające się po wysiłku
– spadek masy i siły mięśniowej
– przewlekła depresja
– utrata pewności siebie
– bladość skóry, słabo rozwinięte owłosienie twarzy
– małe zmarszczki w kącikach ust i dłoniach

SPRAWDZ CZY MASZ NIEDOBÓR SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH

witamin, aminokwasów i mikroelementów

– sucha, szorstka skóra
– pękające pięty
– podatność na infekcje
– słabe widzenie wieczorem
– bolesne skurcze mięśni nóg i ich drętwienie
– uczucie ‚palenia’ i mrowienia stóp i ich obrzęk
– gorsza zdolność koncentracji
– pieczenie i swędzenie oczu
– pękanie w kącikach ust
– łuszcząca, żółto czerwona skóra wokół dziurek nosa /łojotokowe zapalenie skóry/
– uczucie pieczenia w różnych częściach ciała
– drętwienie i mrowienie rąk i stóp
– zmęczenie
– drażliwość
– zawroty głowy
– wypadanie włosów lub ich utrata / łysienie /
– utrata owłosienie ciała
– łamliwość włosów
– brak apetytu
– utrata masy ciała
– bladość skóry
– utrata pamięci
– trudności w koncentracji
– podatność na otępienie
– krwawienia z dziąseł
– łatwe siniaczenie
– przedwczesne starzenie się skóry / plamy starcze/
– obniżona siła mięśniowa
– słaba wydolność fizyczna
– bóle i osłabienie mięsni
– zmęczenie
– nadmierne pragnienie
– bóle stawów przy ruchach
– nadwaga
– nadmiar tkanki tłuszczowe okolicy brzucha
– zwiększona podatność na tworzenie się zakrzepów
– skóra sucha, łuszcząca się
– pękające pięty i opuszki palców
– rozdwajające się kruche paznokcie
-paznokcie w kształcie łyżeczki
– tendencja do nadwagi
– zachcianki na słodkie
– femnizacja ciała z wiekiem
– gorszy węch i smak
– bóle głowy, migreny

Dr nauk med. Ewa Drozd-Styk